Informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego ZUS

Informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego ZUS

O ubezpieczeniu zdrowotnym ZUS słyszeli chyba dosłownie wszyscy. Mimo tego nie wszyscy wiedzą z czym takie ubezpieczenie jest związane, czego można się po nim spodziewać. Za sprawą tego tekstu, wszystkie niejasności znikną tak szybko, jak tylko się pojawiły.

Do kogo skierowane jest ubezpieczenie zdrowotne ZUS?

Jeśli mielibyśmy powiedzieć do kogo skierowane jest ubezpieczenie zdrowotne ZUS, należałoby wymienić dosłownie wszystkie grupy społeczne czyli pracowników i zleceniobiorców; osoby mające własną firmę (działalność gospodarczą); dzieci, studentów, uczniów; emerytów i rencistów oraz bezrobotnych. Warto od razu sobie powiedzieć, że mamy dobrowolne, jak i obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Nadszedł czas, aby powiedzieć sobie o dobrowolnym ubezpieczeniu

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego muszą zostać spełnione trzy warunki:

  • należy mieszkać na terytorium Polski
  • brak obowiązkowego tytułu do tego ubezpieczenia
  • dana osoba nie mogła zostać zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny ubezpieczonej

Bardzo ważna informacja! Osoba chcąca przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego musi podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Faktem wartym podkreślenia jest to, że umowa ta zawierana jest na czas nieokreślony. Gdybyśmy z jakichś przyczyn chcieli rozwiązać swoją umowę to absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać takiego rozwiązania. Wystarczy złożenie pisemnej rezygnacji w oddziale NFZ właściwym do miejsca zamieszkania. Warto też podkreślić, że w momencie uzyskania obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, poprzednia umowa po prostu wygasa.

Na sam koniec jeszcze taka jedna dodatkowa umowa. Jeżeli w naszej rodzinie jest ktoś, kto nie posiada tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązkiem jest dokonanie zgłoszenia takiej osoby. Takie zgłoszenie nie niesie jednak konieczności zapłaty dodatkowej składki! Na tym można już zakończyć temat ubezpieczenia zdrowotnego. Od teraz wszystko powinno być całkowicie jasne.

Więcej na signal-iduna.pl.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 4,80 na możliwych 5)
Loading...

O autorze bloga Krzysiek

Specjalista branży ubezpieczeniowej. Szeroko wykwalifikowany w tym zakresie. Fan motoryzacji i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *