Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca

Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca

Czy ktokolwiek z Państwa zastanawiał się nad tym jak w naszym kraju wygląda ubezpieczenie zdrowotne, które jest skierowane do cudzoziemca? Jeśli nie, to teraz nadarza się świetna okazja.

Obowiązek opłacania składek

Zacznijmy od absolutnie podstawowej informacji. Otóż, każdy cudzoziemiec pracujący w naszym kraju ma absolutny obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko także mamy identyczną sytuację jak w przypadku Polaków). Nie ma od tej zasady najmniejszych wyjątków. Być może dla części z Państwa będzie to zaskoczenie, ale według polskich przepisów najważniejszą rolę odgrywa to, czy doszło do powstania obowiązku zapłaty składek (najczęstszą przyczyną powstania takiego obowiązku jest zawarcie umowy o pracę). Obywatelstwo oraz miejsce zamieszkania i pobytu to fakty całkowicie bez znaczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne

Skoro ubezpieczenie zdrowotne już za nami, czas przejść do tematu naszego tekstu czyli ubezpieczenia zdrowotnego. Można powiedzieć, że mamy tutaj analogię jak w przypadku ubezpieczeń społecznych. Otóż, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oblicza się dokładnie tak samo jak w przypadku pozostałych pracowników. Nie ma mowy o jakichkolwiek wyjątkach.

Bardzo ważny tekst

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale tekst ma spore znaczenie. Otóż, w naszym kraju jest obecnie ok. 700 tys. cudzoziemców i ta liczba nieustannie rośnie. Szacuje się, że co roku do naszego kraju przybywa ok. 20 tys. osób. Niejako z automatu nasuwa się pytanie czy to jest dobre dla naszej gospodarki. W końcu pracę powinni mieć tutaj przede wszystkim Polacy. Obcokrajowcy w dalszej kolejności. Czasem wydaje się jednak, że jest odwrotnie, ale to nie temat na ten tekst. Tematem tekstu było ubezpieczenie zdrowotne i o nim sobie bardzo dokładnie powiedzieliśmy. Nie powinno być teraz żadnej niejasności w tej kwestii. Zresztą tak jak zostało już powiedziane, składki (również składki społeczne) w żaden sposób nie różnią się od składek opłacanych za Polaków.

Sprawdź szczegóły na signal-iduna.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 4,60 na możliwych 5)
Loading...

O autorze bloga Krzysiek

Specjalista branży ubezpieczeniowej. Szeroko wykwalifikowany w tym zakresie. Fan motoryzacji i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *